Partikül Çözümleri

Partikül Filtresinin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Partikül filtreleri zaman zaman dolmaktadır. Bu doluluğun oranı ise araçta bulunan sensörler tarafından aracın motor kontrolündeki üniteye yani ECU’ya aktarılır. Partiküllerin dolması durumu sonucunda araç daha çok yakıt kullanmaya başlar ve bir süre sonra da filtre içerisindeki kurumlar dışarıya atılmaya başlanır ve partikül yazılım ile çözüm işlemine doğru gidilmeye başlanır. Rejenerasyon adı verilen bu durumda araç rahatlamaktadır ancak yine de yakıt tüketimindeki fazlalık devam etmektedir. Zaten kurumu dışarıya atma durumu da ancak çok uzun süreli ve yüksek hızlı durumlarda oluşmaktadır. Bu nedenlerden ötürü de partikül yazılım ile çözüm  yaptırmadan önce filtrenizi temizletebilirsiniz. Ancak yine de çoğu zaman partikül yazılım ile çözüm işlemine başvurulmaktadır.

Partikül Filtresi Neden Tıkanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Sürekli düşük hız düşük motor devrinde aracı kullanmak, sürekli kısa mesafede aracı kullanmak (evden işe) partikül filtresinin daha çabuk tıkanmasına (dolmasına) sebep olur. Belirli aralıklarla yüksek devir uzun yol kullanımı yapmak, partikül filtresinin kendi kendini temizlemesini sağlar. Dizel partikül filtresi arızasından kaçınmak için düşük kükürtlü (sülfür) kaliteli mazot (yakıt) kullanılmalı ve aracı sürekli kısa mesafede kullanmamak gereklidir. Kalitesiz yakıt, daha sık partikül filtresinin dolmasına sebep olur. Motor yağının kaliteli ve uygun olan yağ olmasına dikkat edilmesi gerekir. Üreticinin önerdiği motor yağı kullanılmalıdır. Bazı ucuz motor yağlarında bulunan katlı maddeleri, partikül filtresinin tıkanmasına sebep olur.

Partikül tıkanması sebeplerini maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

 • Düşük kaliteli yakıt
 • Düşük kaliteli sentetik motor yağı
 • Düşük kaliteli yakıt katkıları
 • Geciktirilmiş periyodik bakım
 • Turboda oluşan arızalar
 • Enjektör ve pompa arızası
 • Düşük devir sürüş kullanımı
 • Kısa mesafe sürüş kullanımı
 • Yanlış egzoz modifiyesi
 • Intercooler (turbo) sistemindeki hava kaçakları
 • Egzoz gazı geri dönüş sisteminde (EGR) kurum oluşumu ve arızası
Partikül Filtresi DPF Çözümleri Temizliği

Partikül yazılım ile çözüm yapılmadan evvel filtrenin sökülerek temizlenmesi yoluna gidilmelidir. Yaptığımız temizliklerde öncelikle filtreyi sökmekte ardından da yüksek seviyede basınç ve ilaçları uygulayarak temizliğini yapmaktayız. Ancak bu temizleme gerçekleşse dahi kurumun ancak yüzde doksanı temizlenebilmektedir.

Bu da aracın en fazla beş gün boyunca rahat olmasını sağlamaktadır. Partikül yazılım ile çözüm işlemine geçmeden önce başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise yeni partikül filtresi almaktır. Bu filtrelerin fiyatları ise çok yüksek olduğu için kullanıcılar son çare olarak partikül yazılım ile çözüm yoluna gitmektedir.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Yazılım ile Çözüm Nasıl Yapılır?

Filtre dolduğunda motorda yaşanacak işlemler araç beyninden iletilen komutlar silsilesi ile olmakta. Bizler ise araç için düzenlenmiş yazılımı orijinali bozulmadan ecu beyninden alırız; bilgimiz ve tecrübemiz ile gerekli düzenlemeler yaparız. Aracınız sanki fabrikadan yeni çıkmış gibi çalışır, rejenerasyon işlemine gerek duymaz, filtre bulunma amacını yitirir ve aracınızın filtreden kurtulmasında hiçbir sakınca kalmaz.

Yazılımsal müdahale ile dizel partikül filtresinin yazılım ile çözüm kontrol açısından farkedilir bir durum değildir. Profesyonel çalışan ve ne yaptığını bilen firmalardan yardım almanız yararınıza olacaktır.